מדוע יישוב סכסוכים באופן מקוון הוא פתרון טוב?באופן טבעי, החיים מזמנים בפנינו מצבים של סכסוכים ומחלוקות באופנים ובתחומים שונים.

בחלק מהמקרים, אנו מצליחים לפתור את אותן מחלוקות באופן ישיר מול הצד השני, ובחלק אחר של המקרים אנו מסתייעים בגופים שלישיים למען מציאת פתרונות.

מערכת בתי המשפט משמשת כדרך עיקרית לפתרון מחלוקות, בשל כך היא סובלת מעומס רב המביא לזמני טיפול ארוכים. לכן, כדאי להכיר גם את הדרכים החלופיות ליישוב סכסוכים.


מנגנונים חלופיים ליישוב סכסוכים, ADR" Alternative Dispute Resolution", הוא שם כולל להליכים וטכניקות ליישוב סכסוכים מחוץ לאולם בית המשפט, באמצעות משא ומתן, גישור ו\או בוררות.


מהו הליך יישוב סכסוכים באופן מקוון?

"ODR" Online Dispute Resolution

מדובר למעשה, בהליך אלטרנטיבי ליישוב סכסוכים באופן מקוון, הבנוי על היתרונות שסיפקה ה- ADR לעומת התדיינות מסורתית בבתי המשפט כמו למשל, יתרונות היעילות, מהירות פתרון הסכסוך והעלות הזולה יחסית.

חשוב להבין, שלנוכח הגלובליזציה המביאה להתרחבות, האצה והעמקה של הקשרים התרבותיים והכלכליים של יחידים ועסקים בין מדינות, גדל גם מספר הסכסוכים הבינלאומיים.


ה- ODR, מהווה דרך חדשה וחדשנית לפתור סכסוכים באמצעות שיטות ליישוב סכסוכים מקוונים. המשמעות היא, שצדדים יכולים ליישב את המחלוקות שלהם באמצעות כל סוג של קשר אלקטרוני, החל ממיילים, דרך שיחות וידאו, ועד ODR אוטומטי, שם הצדדים אף אינם צריכים להיות נוכחים.מדוע ODR הוא פיתרון טוב?


  • עלות ויעילות: ההליך המקוון מפחית משמעותית את הזמן והעלות של הדיון עבור הצדדים שלא יצטרכו לחכות למועד דיונם בבתי המשפט העמוסים. כמו כן, בשל ההליכים הפשוטים של ODR, הצדדים יכולים להגיע להסדר מהיר יותר מאשר בהליכי יישוב הסכסוכים האלטרנטיביים המתקיימים באופן פרונטלי.

  • נוחות: יתרון עצום של ODR הוא שצדדים יכולים ליישב סכסוכים בינלאומיים חוצי גבולות בנוחות ביתם. הדבר חוסך סכום כסף משמעותי בעלויות נסיעה ואירוח, ומבטיח יעילות רבה יותר עבור הצדדים. בנוסף לחסכון בזמן ובכסף, הדבר נוח ונגיש ביותר ומאפשר התנהלות חלקה.


תוך חיסכון בעלויות בשכר טרחת עורך דין, הדבר עשוי גם לחזק ולשמור על מערכות היחסים של הצדדים לסכסוך!


לסיכום,

בעולם שאחרי וירוס הקורונה, בו ישנה הסתמכות גבוהה יותר על פלטפורמות תקשורת מקוונות למיזמים עסקיים, ODR עשוי להיות הפתרון הטוב ביותר לבעיות הקיימות בהליכים חלופיים ליישוב סכסוכים באופן פרונטלי. חיסכון של זמן וכסף לצדדים, תוך היותו נוח ונגיש, הם רק כמה מהיתרונות לתוכניות ה- ODR החדשות שניתן לראות ברחבי העולם.עמית ושות' מעודדים אותך לחקור באופן פעיל את כל המסלולים ליישוב סכסוכים. למידע נוסף אודות יישוב סכסוכים מקוונים אנא בקרו במאמר הבא בנושא יישוב סכסוכים באופן מקוון כחלק מעתיד עולם המשפט.
עמית בן-יהושע, מתמחה ביישוב סכסוכים כבורר וכמגשר.

עמית הינו בעל רישיון עריכת דין בישראל ובקליפורניה ובעל תואר שני במשפט סיני מטעם אוניברסיטת Tsinghua בביג'ינג. לעמית ניסיון ייחודי ביישוב סכסוכים בינלאומיים בישראל, סין ובארה"ב.

עמית בעל הכשרה מקיפה ביישוב סכסוכים לרבות בגישור בעניני משפחה.

עמית כיהן בפאנל הבוררים הבינלאומיים של מוסד הבוררות הגדול ביותר בסין (CIETAC) ומונה לאחרונה כחבר בפאנל המגשרים הבינלאומים של ארגון המגשרים המסחריים של שנגחאי (SCMC).

עמית חבר בארגון המגשרים בישראל, ומוביל את הועדה הבינלאומית של ארגון המגשרים בישראל.

כמו כן, עמית היה חברי בצוות ההיגוי של הועדה של ארגון המגשרים להסדרת גישור מקוון (Online Dispute Resolution). ליצירת קשר: 054-6329978 ו/או amit@amit-law.comFeatured Posts